Samoplatci a príspevok z verejného zdravotného poistenia

Zdravotné poisťovne prispievajú na načúvací prístroj jedenkrát za 5 rokov. Je potrebné vnímať, že sa jedná len oOtazník jeden načúvací prístroj na jedno ucho. Výška príspevku je pevne stanovená čiastka, ktorá závisí na rozsahu straty sluchu.

V súčasnej dobe rozlišujeme tri kategórie:

  • príspevok 191,31 € (strata sluchu do 49dB)
  • príspevok 251,33 € (strata sluchu do 79 dB)
  • príspevok 254,54 € (strata sluchu nad 80dB) pre dospelých 18 rokov a viac.

Príspevky pre deti a mladistvých do 18 rokov sú vyššie, ale základ princípu je rovnaký.

POZOR:

Výška príspevku nezávisí na prevedení načúvacieho prístroja (výška úhrady je rovnaká pre závesný typ aj pre zvukovodové alebo kanálové "do ucha" aparáty). Nerozhoduje ani značka ani výrobca.

Výšku príspevku lekár ani dodávateľ načúvacích prístrojov neovplyvní. Pridelenie príspevku je možné iba u lekára s licenciou k výdaju aparátov - obor foniatrie a to vrátane detí, alebo lekári ORL, ktorí majú vystavní príslušný certifikát.

Načúvacie prístroje rozdeleľujeme podľa ceny a výkonnosti do 4 skupín:

  • základné do 253 €
  • štandartné do 565 €
  • pokročilé do 1 055 €
  • a prémiové od 1 470 €

*Tieto ceny zahrňujú daň z pridanej hodnoty.

Cenový rozdiel medzi aparátmi sa dá definovať vybavením (!) posluchových programov, zpôsobem spracovania zvuku, druhy mikrofónov, použitými technológiami, velľkosťou, rozsahom posluchového spektra, ktoré aparát pokryje.

Pre zjednodušenie:

Je to ako cena auta Škoda Fabia bez vybavenia a cena auta Škoda Superb s maximálnym vybavením.

Lekárska veda aj technologia je veľmi pokročilá. Príspevky na pořízení slúchadiel sú však bez ohľadu na infláciu a technologický vývoj stále rovnaké už 15 rokov. Flexibilitu a možnosť prispôsobenia v Slovenskej republike upravuje zákonná úprava a interné procesy poisťovní pre zdravotné prostriedky skupiny ZP 08. Tón udává nejväčšia poisťovňa VZP podľa Zákona č. 48/1997 Sb. o verejnom zdravotnom poistení a o zmene a doplnení niektorých súvisiacich zákonov a konkrétne Príloha č. 3 k Zákonu č. 48/1997 Sb. Či sa zmení anebo upraví tento stav veci v obasti slúchadiel nevie lekár, lekárka ani my.

Pokiaľ nie ste samoplatci a využijete príspevok verejného zdravotného poistenia, potom rozdiel medzi predajnou cenou aparátu a príspevkom poisťovne sa hradí pri vyzdvihnutí načúvacieho prístroja vo výdajňom mieste.

Ak si z ponúkaných aparátov vyberiete, bude Vám zhotovený odtlačok ucha, ktorý je potrebný u zvukovodových alebo kanálových aparátov pre výrobu vlastného načúvacie prístroja. Tu však existuje široký výber odskúšaných koncoviek.

Aparát sa následne nastaví špeciálnym softwérovým programom na základe Vášho individuálneho audiogramu.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info