• Eshop pre načúvacie prístroje všetkých značiek
  • Vysúšačky pre dlhodobú životnosť načúvacích prístrojov
  • Filtre pre spoľahlivé fungovanie načúvacích prístrojov
  • Načúvacie prístroje a počutie v hluku
  • Načúvacie prístroje a zrozumiteľnost počúvania televízie
  • Načúvacie prístroje a vzdialené mikrfóny
  • Načúvacie prístroje pre deti a počutie v hluku a na diaľku
  • Ochrana sluchu pre hudobníkov a návštěvníkov koncertov
  • Predchádzajúca
  • Ďalší

Kde a ako môžem získať peňažný príspevok na kúpu zdravotníckej kompenzačnej pomôcky pre sluchovo postihnutých?

Pre získanie peňažného príspevku je v prvom rade potrebné podať žiadosť. Žiadosť o peňažný príspevok sa podáva podľa zákona č. 447/2008 Z. z. úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny podáva fyzická osoba, ak ide o maloleté dieťa žiadosť podáva fyzická osoba, ktorá má dieťa zverené do osobnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu. Ak fyzická osoba nemôže sama podať žiadosť z dôvodu zdravotného stavu, môže v jej mene a s jej súhlasom a na základe potvrdenia lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria o zdravotnom stave fyzickej osoby, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť pre deti a dorast, podať žiadosť aj iná fyzická osoba, ak je spôsobilá na právne úkony.

Tlačivo žiadosti a súvisiace dokumenty nájdete TU.

Fyzická osoba vypíše v žiadosti druh peňažného príspevku na kompenzáciu pomôcky, o ktorý sa uchádza a odôvodnenie žiadosti. Fyzická osoba podá k žiadosti o priznanie peňažného príspevku na kompenzáciu pomôcky aj potvrdenie o príjme fyzických osôb, ktorých príjmy sa spoločne posudzujú s jej príjmom.

Podkladom na rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu pomôcky je komplexný posudok, okrem prípadov, kedy sa na základe lekárskeho posudku nejedná o fyzickú osobu, ktorá má ťažké zdravotné postihnutie. Lekársky posudok je v tomto prípade podstatný pre rozhodnutie o peňažnom príspevku.

Peňažný príspevok na získanie kompenzačnej pomôcky možno schváliť len na pomôcky uvedené v zozname kompenzačných pomôcok. Zoznam kompenzačných pomôcok a maximálne zohľadňovanie sumy z ceny kompenzačných pomôcok sú ustanovené opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 7/2009 Z. z.

 

Nadácie

V prípade potreby je možné sa obrátiť so žiadosťou o pomoc pri hradení zdravotníckej kompenzačnej pomôcky na organizácie - nadácie, ktoré v tejto oblasti poskytujú pomoc. V tomto prípade ide o žiadosti na zdravotnícke kompenzačné pomôcky, ktoré neuhrádza Úrad práce ani zdravotná poisťovňa alebo na ne prispeje iba časť sumy.

Nadácie sa snažia prispieť každému, kto pomoc skutočne potrebuje. Dôležité je pri spisovaní žiadosti rozpísať svoj zdravotný stav a taktiež, akým spôsobom by Vám táto kompenzačná pomôcka pre sluchovo postihnutých pomohla zlepšiť kvalitu Vášho života. Je potrebné uviesť aj nákupnú cenu kompenzačnej pomôcky, akú sumu hradí poisťovňa, aký je doplatok a dôvod prečo nemôžete doplatok za zdravotnú pomôcku uhradiť (informácie o Vašej finančnej situácii, výške mesačných príjmov a výdavkov). Každá z nadácií má vlastný administratívny proces podávania žiadosti, preto je potrebné sa informovať vopred.

Predvoľby súkromia

Používame cookies, aby sme Vám umožnili pohodlné prehliadanie webu a vďaka analýze prevádzky webu neustále zlepšovali jeho funkcie, výkon a použiteľnosť.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie